Czym różnią się poszczególne wersje programu Zoom?

Oprogramowanie do prowadzenia wideokonferencji Zoom dostępne jest w kilku wariantach, które różnią się pomiędzy sobą zarówno parametrami użytkowymi, jak i ceną. Dostępne są cztery podstawowe plany usług: Basic, Pro, Business i Enterprise. Podstawowy jest całkowicie bezpłatny. Korzystanie z niego wiąże się jednak z wieloma ograniczeniami. Mogą one znacząco utrudnić lub wręcz uniemożliwić pracę w środowisku korporacyjnym, urzędowym czy edukacyjnym. Potrzeby dużych instytucji lepiej zaspokoi roczna, odnawialna subskrypcja programu Zoom.

Podstawowa wersja aplikacji Zoom


Zoom Basic opracowany został z myślą o indywidualnych użytkownikach. Z założenia ma służyć rozmowom dwóch osób. Czas ich spotkania jest nielimitowany. Wersją Basic mogą też posłużyć się organizatorzy niewielkich spotkań. Darmowa licencja umożliwia tworzenie wideokonferencji dla maksymalnie 100 uczestników. Ich czas jest ograniczony do 40 minut.


Z podstawowych funkcjonalności programu można korzystać, używając przeglądarki internetowej. Organizacja i prowadzenie spotkań wymagają założenia konta użytkownika. Wygodniejszą opcją jest zainstalowanie na swoim komputerze aplikacji Zoom, która pozwala na zarządzanie konferencjami, lepsze dostosowanie interfejsu programu i jego opcji do swoich potrzeb.


Zaletą korzystania z aplikacji Zoom jest także łatwiejsza konfiguracja urządzeń takich, jak mikrofony, głośniki i słuchawki czy kamery wideo (część przeglądarek wręcz uniemożliwia nawiązanie prawidłowego połączenia). Pozwala to uniknąć sytuacji, w której znaczną część zaplanowanego spotkania zajmuje rozwiązywanie problemów technicznych uczestników.


Program Zoom dla małych zespołów

Pakiet Pro obejmuje wszystkie funkcjonalności wersji Basic. Umożliwia organizację trwających do 30 godzin spotkań dla nawet 100 osób. Pozwala na udostępnianie materiałów z mediów społecznościowych i innych źródeł internetowych. W ramach tej płatnej licencji dostępna jest przestrzeń w chmurze (o pojemności 1 GB), w której przechowywać można zapis spotkań.


W wersji Pro organizator spotkania ma szerokie możliwości zarządzania aktywnością uczestników (w wersji Basic ograniczoną do minimum). Rozszerzeniem w stosunku do licencji Basic jest np. opcja przeprowadzania ankiet i podsumowania spotkań. Znacznym udogodnieniem jest także możliwość integracji Zoom Pro z popularną aplikacją Skype for Business.


Liczbę osób mogących wziąć udział w spotkaniu organizowanym przez właściciela licencji Zoom Pro można powiększyć do 1000, kupując dodatek Large Meetings. Istnieje także możliwość poszerzenia pakietu Pro o dodatkową przestrzeń chmurową na zapis spotkań. Jeden użytkownik może zakupić minimalnie 5 licencji Zoom Pro.


Zoom dla średniej wielkości organizacji


Oferta Business skierowana jest do firm, które potrzebują minimum 10 licencji. Organizator konferencji może zaprosić nawet 300 uczestników (albo więcej, korzystając z dodatku Large Meetings) i w prosty sposób dzielić ich na grupy. Korzysta przy tym ze wszystkich udogodnień, jakie zapewnia już pakiet Pro.


Pakiet Pro pozwala na wydzielenie kanału audio dla tłumaczy, dzięki czemu każdy z użytkowników może słuchać dyskusji w wybranej wersji językowej. Jeśli rozmowa prowadzona jest w języku angielskim, oprogramowanie Zoom jest w stanie automatycznie wygenerować jej pełną transkrypcję do późniejszej dyspozycji uczestników.


Wersja Business umożliwia integrację firmowego środowiska informatycznego z programem Zoom. Logowanie odbywa się metodą Single Sign-On (SSO) – nazwą użytkownika i hasłem domenowym. Administratorzy firmowych sieci mają wygodny dostęp do systemu Zoom za pomocą specjalnej konsoli.


Oferta Zoom dla korporacji i na potrzeby webinariów


Licencje Zoom Enterprise przeznaczone są dla odbiorców gotowych zakupić minimum 50 licencji, z których każda pozwala zorganizować telekonferencję dla 500 uczestników. W wersji Enterprise Plus w spotkaniu może wziąć udział nawet 10000 osób! Organizatorzy dysponują przy tym nieograniczoną przestrzenią w chmurze.


Pakiet Enterprise obejmuje oczywiście wszystkie funkcjonalności dostępne w ramach licencji Business. Jego wykupienie dodatkowo pozwala właścicielom firm na śledzenie i analizowanie efektywności oprogramowania Zoom. Administratorzy sieci mają bowiem dostęp do rozbudowanych raportów.27 wyświetleń

Dziękujemy za subskubcję.