Jak uchronić się przed nieproszonymi gośćmi w spotkaniach Zoom

Zoom w czasach dystansu społecznego, zamykania szkół i rutyny pracy w domu, uważany jest za najlepszy sposób na pozostawanie w kontakcie. Powiększyło się grono użytkowników, a co za tym idzie upowszechniła się podstawowa znajomość obsługi programu. Większość z nas szybko i intuicyjnie uczy się organizować spotkania zarówno w konfiguracji jeden na jeden, jak i wielostronnej i czuje się w tych spotkaniach bezpiecznym. Niestety - co było do przewidzenia - wraz ze wzrostem popularności systemu Zoom wzmogło się również zainteresowanie nim osób/instytucji chcących (z różnych powodów) przeszkodzić w prawidłowym przebiegu wideo-spotkań.

Ponieważ coraz więcej osób korzysta z platformy Zoom jako narzędzia do organizacji wirtualnych wydarzenia o dużym zasięgu publicznym, zdarza się - podobnie jak to ma miejsce w większości innych forów publicznych, również tych w tzw. świecie realnym - że nawet jedna osoba (która może zostać zaproszona lub nie) może zakłócić organizowane przez nas wydarzenie. Dlatego chcemy podzielić się z Państwem kilkoma wskazówkami, dzięki którym będziemy mieli pewność, że każdy kto dołączy do organizowanego przez nas wideo-spotkania, zrobi to z dobrymi intencjami, a my jako gospodarz tego spotkania będziemy w stanie właściwie i na czas reagować na próby jego ewentualnego zakłócenia.



Kilka wskazówek i informacji które pomogą Ci zabezpieczyć spotkanie Zoom:

  • WAŻNE!: Gdy udostępniasz link do spotkania w mediach społecznościowych lub innych forach publicznych, twoje wydarzenie będzie… wyjątkowo publiczne. KAŻDY z linkiem może dołączyć do spotkania i musisz mieć tego pełną świadomość.

  • Unikaj używania osobistego identyfikatora spotkania (PMI) do organizowania wydarzeń publicznych. Twoje PMI jest w zasadzie jednym ciągłym spotkaniem, a to w przypadku spotkań publicznych może spowodować, że pojawią się tam (czyli w Twoim osobistym wirtualnym pokoju spotkań) niechciane osoby z niechcianymi treściami. Więcej info o identyfikatorach spotkań, a w filmiku poniżej samouczek (tutorial) jak generować spotkania o zmiennych ID ( dokładnie w 27 sekundzie filmu)

  • Zachęcamy do uważnego zapoznania się z ustawieniami i funkcjami Zoom, tak aby zrozumieć, jak chronić swoją wirtualną przestrzeń (czyli twoje wideo-spotkania). Przykładem może być tzw poczekalnia czyli Waiting Roomm - bardzo pomocna funkcja dla Host'ów (czyli gospodarzy spotkania) do kontrolowania tego, kto dołącza do spotkania (Więcej na ten temat w dalszej części poradnika...)

Zapoznaj się z poniższą podstawową listą funkcji Zoom służących do bezpiecznego udostępniania swojego spotkania bez obawy, że ktoś umieści w Twoim spotkaniu niepożądane treści. Zaczynamy!!!


Zarządzaj udostępnianiem ekranu


Najważniejsza zasada: Nikomu nie udzielaj uprawnień do kontroli nad swoim ekranem (no chyba, że jest to potrzebne i ufasz tej osobie) ;-)


Jeśli nie chcesz (a raczej nie chcesz!), aby osoby być może przypadkowo biorące udział w wydarzeniu publicznym przejmowały kontrolę nad głównym ekranem wideo-spotkania i dzieliły się niechcianymi treściami z Twoją grupą (np. pornografią) możesz się przed tym zabezpieczyć: przed spotkaniem i podczas spotkania na pasku kontroli Host (Gospodarz) zaznacza opcję, która spowoduje, że tylko Host (Gospodarz) będzie jedynym, który może udostępniać ekran (wizualizacja poniżej).


Aby uniemożliwić uczestnikom udostępnianie ekranu podczas połączenia, korzystając z elementów sterujących Host'a u dołu, kliknij strzałkę obok opcji Share Screen, a następnie Zaawansowane opcje udostępniania (Advanced Sharing Options).


W sekcji „Who can share?” wybierz „Only host” i zamknij okno. Możesz również domyślnie zablokować Udostępnianie ekranu dla wszystkich swoich spotkań w ustawieniach na zoom.us


Zarządzaj uczestnikami


Poniżej inne funkcje, które z pewnością pomogą zabezpieczyć Twoje wydarzenie Zoom jak i samego Host'a (gospodarza spotkania):


  • Allow only signed-in users to join: Jeśli ktoś spróbuje dołączyć do wydarzenia na Zoom i nie zaloguje się do Zoom za pomocą wiadomości e-mail, przez którą został zaproszony, otrzyma tę wiadomość:

Jest to przydatne, jeśli chcesz kontrolować swoją listę gości i zaprosić tylko tych, których chcesz na swoje wydarzenie - na przykład innych uczniów w szkole lub kolegów.


  • Lock the meeting: Zawsze mądrze jest zamknąć drzwi wejściowe, nawet gdy jesteś w domu... Ta życiowa mądrość sprawdza się również w budowaniu bezpiecznego wideo-spotkania. Po zablokowaniu już rozpoczętego spotkania Zoom, żaden nowy uczestnik nie może się dołączyć, nawet jeśli ma identyfikator spotkania i hasło (jeśli jest wymagane). W spotkaniu kliknij Manage Participants (zarządzanie uczestnikami) u dołu okna Zoom. W wyskakującym okienku po prawej stronie Participans  (Uczestnicy) znajdź i rozwiń listę opcji More i wybierz przycisk Lock meeting (czyli zablokuj spotkanie).


  • Remove unwanted or disruptive participants: Usuwaj niechcianych uczestników. W menu Uczestników możesz najechać myszką na nazwę uczestnika, a pojawi się kilka opcji, w tym Usuń. Kliknij, aby kogoś wyrzucić ze spotkania.

  • Allow removed participants to rejoin: Gdy kogoś usuniesz, nie będzie mógł on ponownie dołączyć do spotkania. Możesz jednak zmienić ustawienia, aby umożliwić usuniętym uczestnikom ponowne dołączenie, na wypadek, gdybyś usunął niewłaściwą osobę.

  • Put‘em on hold: czyli możesz "zawiesić" wszystkich, a połączenia wideo i audio uczestników zostaną chwilowo wyłączone. Kliknij czyjąś miniaturę wideo i wybierz Uruchom zawieszonego uczestnika, aby włączyć tę funkcję.

  • Disable video: Gospodarze (Host) mogą wyłączyć czyjeś wideo. Umożliwia to gospodarzom blokowanie niechcianych, rozpraszających lub nieodpowiednio zachowujących się uczestników spotkania - jednym słowem rządzisz!!!

  • Mute participants: Gospodarze (Host) mogą wyciszyć/anulować wyciszenie poszczególnych uczestników lub wszystkich jednocześnie. Gospodarze (Host) mogą blokować niechciane, rozpraszające lub nieodpowiednie dźwięki innych uczestników. Możesz także włączyć opcję "Wycisz przy wejściu" (Mute on join) w swoich ustawieniach, aby uniknąć zgiełku podczas dużych spotkań (Mute All/Unmute All we wspomnianej na początku zakładce Participans).

.

Waiting Room - Poczekalnia


Jednym z najlepszych sposobów używania zabezpieczenia spotkania Zoom jest włączenie funkcji Poczekalni (Waiting room). Poczekalnia to taki wirtualny pokój, który powstrzymuje gości przed dołączeniem do spotkania, dopóki jako Gospodarz (Host) nie potwierdzisz, że mogą dołączyć.


Gospodarze (Host) spotkania mogą dostosować ustawienia Poczekalni jak choćby spersonalizować wiadomość, którą widzą uczestnicy, gdy trafią do Poczekalni. Ta wiadomość jest naprawdę świetnym miejscem do publikowania wszelkich zasad/wytycznych dotyczących tego konkretnego wideo-spotkania, na przykład dla kogo jest przeznaczona, co będzie tematem spotkania, czego unikać itd, itp...