Zoom dla małej, prywatnej szkoły językowej ?

W ciągu ostatnich dwóch lat zdalne nauczanie stało się standardem. Liczne szkoły i uczelnie doskonale odnalazły się w nowych warunkach dzięki oprogramowaniu Zoom. Z myślą o nich opracowane zostały specjalne licencje EDU. Do zdalnej formy prowadzenia zajęć musiały przystosować się także szkoły języków obcych. Małe, prywatne placówki zwykle jednak nie potrzebują wszystkich funkcjonalności Zoom dostępnych w pakietach edukacyjnych, więc ich zakup jest dla nich nieopłacalny. Takie szkoły mogą jednak skorzystać z innego wariantu oprogramowania.Wersje oprogramowania Zoom


Zoom oferuje cztery podstawowe pakiety licencji na swoje oprogramowanie do telekonferencji. Bezpłatna wersja Basic pozwala na organizację spotkań trwających nie dłużej niż 40 minut. Uczestnicy komunikują się z wykorzystaniem transmisji audio, wideo oraz tekstowego czatu. Ze względu na wspomniane ograniczenie czasu oraz niewielkie możliwości zarządzania przebiegiem konferencji z pozycji jej gospodarza, licencja Basic nie stanowi optymalnego rozwiązania dla profesjonalnej szkoły językowej prowadzącej działalność komercyjną.


Z kolei wersje Business i Enterprise przeznaczone są dla dużych, korporacyjnych i instytucjonalnych odbiorców. Ta pierwsza obejmuje zakres funkcjonalności porównywalny z tym, który dostępny jest w ramach licencji EDU. Druga jest jeszcze bardziej zaawansowana. Zoom Business wymaga przy tym zakupu minimum 10 licencji, a Enterprise aż 50. Z powyższych względów najkorzystniejszym pakietem oprogramowania dla potrzeb małej, prywatnej szkoły językowej jest dedykowany niewielkim zespołom Zoom Pro.


Podstawowe możliwości pakietu Pro


W ramach pakietu Zoom Pro możliwy jest zakup zaledwie 5 licencji, co zwykle odpowiada liczbie lektorów zatrudnianych przez niewielką szkołę językową. Każda z licencji pozwala na równoległe prowadzenie spotkania dla nawet 100 uczestników, przy czasie telekonferencji sięgającym 30 godzin. Limity te z dużym zapasem spełniają więc wymagania związane z organizowaniem lekcji. Kursanci, którzy znajdują się w czasie zajęć z dala od komputera, mogą połączyć się z grupą, używając mobilnej aplikacji Zoom zainstalowanej w tablecie lub telefonie komórkowym. Na zajęcia można wdzwonić się nawet przez telefon.


Lektor ma do dyspozycji o wiele więcej opcji niż w bezpłatnym pakiecie podstawowym. Może np. udostępniać kursantom materiały zamieszczone na stronach internetowych (np. piosenki do tłumaczenia) albo wykorzystać opcję przeprowadzania ankiet. Pracą uczestników zajęć łatwo zarządzać, np. przypisywać im odpowiednie uprawnienia, kierować ich do tzw. pokojów, w których mogą pracować w podgrupach. Lekcje mogą być nagrywane w chmurze – pojedyncza licencja pozwala na korzystanie z przestrzeni 1 GB. Dzięki temu uczniowie mają możliwość powtórzenia materiału lub nadrobienia braków związanych z nieobecnością.


W pakiecie Pro oprogramowanie Zoom można zintegrować z popularnym w wielu organizacjach komunikatorem Skype for Business. To niezwykle pomocne w sytuacji, gdy zajęcia językowe organizowane są na zamówienie klientów instytucjonalnych lub korporacyjnych. Pracownicy takich firm nie zawsze mają możliwość instalacji aplikacji Zoom na służbowych komputerach, a czasem nawet problematyczne jest korzystanie z przeglądarek. Dzięki temu, że Zoom kompatybilny jest ze Skype for Business, w zajęciach językowych można uczestniczyć za pośrednictwem dopuszczonego do użytku, dobrze sobie znanego oprogramowania.


Organizacja pracy szkoły z Zoom Pro


Zajęcia w szkole językowej mogą odbywać się według zapisanego w aplikacji harmonogramu. Jego przygotowaniem może zająć się użytkownik licencji lub inna osoba, np. odpowiedzialna w placówce za sprawy administracyjne. Rozliczenie zająć umożliwia moduł raportowy, który m.in. ewidencjonuje liczbę i czas zajęć oraz frekwencję i aktywność uczestników.


Praca określonej grupy uczniów zorganizowana jest zwykle w ramach jednej licencji Zoom. Niemniej w razie nieobecności upoważnionego do korzystania z niej lektora, prowadzenie zajęć można łatwo zlecić innej osobie, która jest użytkownikiem zakupionego dla potrzeb szkoły językowej Zoom Pro.


W przypadku problemów z funkcjonowaniem oprogramowania Zoom użytkownicy licencji Pro mogą korzystać z pomocy pracownika wsparcia technicznego, jaka dostępna jest stale za pośrednictwem czatu. W razie poważniejszych problemów można założyć przez internet indywidualne zgłoszenie serwisowe, które zostanie rozwiązane w możliwie najszybszym terminie.

49 wyświetleń

Dziękujemy za subskubcję.